A magyar szociográfia a 20–21. században |
|
|
|
szerda, 11. május 2016, 09:30
| Találatok : 8036 |
|
A Magyarország Felfedezése Alapítvány és a Politikatörténeti Intézet tudományos konferenciája
Vannak-e szociográfusok, vagy csak szociográfiai műveket író szociológusok, írók, újságírók, jogászok, pedagógusok? Mi a szociográfia? A szociológia „könnyűműfaja”, amely jó esetben ugyanolyan alapos és hiteles vizsgálódásokon alapul, mint a szociológiai kutatás, mégsincs tele számokkal, statisztikákkal – így olvasmányosabb, átélhetőbb? Vagy a riport rokona? Ha a riport egy lokális kisvilág novellája, akkor a szociográfia ugyanennek a regénye? Van-e szükség ma valóságföltáró szociográfiára, ha akikről szól, azok szinte alig olvasnak, akiknek szól – a felelős kormánynak, felelős politikusoknak – azokat nem érdekli, aki esetleg olvassa – a felelősséget érző értelmiség – az nem potens és nem kompetens, hogy használja annak a világnak a jobbításában, amelyről a szociográfia hírt ad? A konferencia előadásai a fentiekben megfogalmazott kérdésekkel, a magyar szociográfia kiemelkedő eredményeivel, jelenlegi helyzetével és jövőbeli lehetőségeivel foglalkoztak.
Időpont: 2016. május 11. Helyszín: Politikatörténeti Intézet (1054. Budapest, Alkotmány u. 2.)
Az előadásokról készült felvételek elérhetőek az interneten. Megtekintésükhöz kattintson a megfelelő címre!
PROGRAM
Földes György: Köszöntő Szelényi Iván: Bevezető gondolatok: szociológia-szociográfia
Délelőtt
Nagy Endre: A szociográfia módszertani dilemmái Závada Pál: Szépirodalom és szociográfia Biczó Gábor: A hely fogalma, jelentése és reprezentációja a 70-es évek szociográfiáiban Lengyel György: Rézler Gyula és a vállalati esettanulmányok
Vita
Délután I.
Csunderlik Péter: „A betegséget ismerni kell, mi előtt azt meggyógyíthatnók” – A magyar szociográfiai irodalom jelentkezése és ideológiája a kezdetektől 1919-ig Sárkány Mihály: Etnográfia és szociográfia Bartha Ákos: A „nagyszociográfiák” válságképe Tóth Pál Péter: Weis István – Veres Péter
Vita
Délután II.
Őrszigethy Erzsébet: Egy szociográfus társadalomrajza (Márkus István 1920–1997) Tamáska Máté Dávid: A dunai városok szociográfiája – kísérlet az építészeti tér szociografikus ábrázolására Szuhay Péter: Cigányok a magyar szociográfiában – hatástalan remekművek Bartha Eszter: „A mostani világban a munkásosztálynak nincs meg a megbecsülése…”
Vita, zárszó
Délután III.
Esti beszélgetés a szociográfia jelenéről, jövőjéről
Moderátor: Szále László Résztvevők: Mátyus Aliz, Letenyei László, Tanács István
HANGFELVÉTEL:
A rendezvény két előadójával, Bartha Eszterrel és Bartha Ákossal beszélgetett Egry Gábor a Klubrádió Szabad a pálya című műsorában 2016. május 18-án.
A beszélgetésről készült felvétel meghallgatásához kattintson ide...
|
Vissza
|