A magyar felsőoktatás az első világháború alatt |
|
|
|
kedd, 24. november 2015, 17:00 - 19:00
| Találatok : 3344 |
|
2015. november 24. (kedd) 17:00
5. A magyar felsőoktatás az első világháború alatt
Beszélgetőtársaink:
Batalka Krisztina levéltárvezető (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) Kerepeszki Róbert történész (Debreceni Egyetem)
Moderátor:
Csunderlik Péter
Az esemény a facebook-on:
https://www.facebook.com/events/1656854637932936/
Ízelítő: Milyen hatással volt az első világháború a magyar felsőoktatásra? Egységesen támogatták-e a háborút az 1914 előtt sokszor egymás ellen harcoló diákszervezetek? Hogyan helyettesítették a bevonuló oktatókat? Tudta, hogy a Műegyetem saját, 300 ágyas hadikórházat is működtetett? Volt-e kultusza a hősi halált halt egyetemi polgároknak? És akik túlélték, miként folytathatták tanulmányaikat? A nők a világháborús szerepvállalásukkal „harcolták ki”, hogy műegyetemisták lehessenek? Honnan kerültek elő az „ébredő magyarok”, mi volt a Turul Bajtársi Szövetség és Teleki Pál valóban kedélyesen reagált az egyetemi „zsidóverésekre”? Milyen szerepet vállaltak az ifjúsági szervezetek a numerus clausus elfogadásában? Fókuszban a magyar felsőoktatás 1914-1921 közötti helyzete.
A sorozatról:
Paradoxon, de sokat köszönhetünk a háborúnak – elsősorban mi, nők. Kényelmesebb viseletet, modernebb háztartási technikát, egyszerűbb recepteket és legfőképpen a megnövekedett képzési lehetőségeket, azaz önállóságunk alapjait. És a férfiak? A gyerekek? A közélet és általában a társadalom? Hogyan profitáltak a háború hatásaiból?
A Politikatörténeti Intézet első világháborús projektjének 2015. évi kiemelt témájaként a kultúrát választottuk, épp azért, hogy kielégítő választ kaphassunk a fenti kérdésekre. Úgy véljük, a háború kulturális hatásai máig élnek, a beszélgetéssorozat során ezekkel a folyamatokkal szeretnénk megismertetni a közönséget. A programsorozatot hat részesre tervezzük. Körbejárjuk a színház, az irodalom és a sajtó, a filmművészet és a zenei élet, gasztronómia és a divat, az oktatás és végül a természettudományok területén végbemenő változásokat.
A sorozat teljes programját és a korábbi beszélgetésekről készült videókat itt tekintheti meg.
Helyszín: a Politikatörténeti Intézet II. emeleti könyvtári olvasóterme (1054 Budapest, Alkotmány u. 2.) |
Vissza
|