Átalakuló fogyasztás, reklámok, hirdetések az első világháború alatt |
|
|
|
szerda, 30. március 2016, 17:30 - 19:30
| Találatok : 3420 |
|
A múzsákat lelövik, ugye?Az első világháború gazdasági és társadalmi következményei 1.
2016. március 30. (szerda) 17:30
Átalakuló fogyasztás, reklámok, hirdetések
Vendégeink: Török Róbert történész-muzeológus, igazgatóhelyettes (MKVM) S. Nagy Anikó történész-muzeológus, ny. igazgatóhelyettes (MKVM) A beszélgetést vezette: Prosinger Lívia Az első világháború drámaian megszakította az Osztrák–Magyar Monarchián belüli ígéretes gazdasági-társadalmi fejlődést. A gyors győzelem mítoszában hívő hadvezetés nem gondolt a többmilliós haderő ellátására, a hátország nem készült fel a gazdaság egészét átfogó hadigazdálkodásra. Az évekre elhúzódó háború következtében a kereskedelem szabadsága megszűnt, bevezették a jegyrendszert, maximálták az árakat és a fejadagokat. A háború egyetlen eszközének tekintett hadsereg helyett középpontba a katonai és a közellátási szükségleteket együttesen kielégítő hátország került, ami az általános fogyasztási szokások átalakulásával járt. Ezzel párhuzamosan a 20. század elején európai színvonalra emelkedett reklám sokszínű világa is alkalmazkodott a háború lehetőségeihez és igényeihez, közvélemény-formáló szerepe is jelentősen megnőtt.
A beszélgetés ezeket a folyamatokat járta körül, bemutatva a háborús hétköznapokat a korabeli újsághirdetések, plakátok, bolti számolócédulák, árucímkék tükrében. Bepillantást nyerhettünk a hadtáp világába, a katonák otthonról kapott élelmiszer-csomagjaiba, megtudhattuk, mit tartalmazott a kávépótló, miből készült az idénysör és a "komisz kenyér", miként hamisították a már amúgy is hamisított élelmiszereket. Választ kaptunk többek között arra is, hogy mit keresett a pezsgő minden körülmények között a tisztek asztalán, miként kezdte a keresletre jól ráérző Zwack a katonák zsebébe simuló laposüvegben forgalmazni az Unicumot, mit jelent a „bádog hús” és miként alakult ki – a háború ránk maradt örökségeként – a „gyorsított háztartás”.
Helyszín: a Politikatörténeti Intézet II. emeleti könyvtárának olvasóterme (1054 Budapest, Alkotmány u. 2.)
A sorozatról:
A Politikatörténeti Intézet az első világháború centenáriuma alkalmából Hadszíntér és hátország néven átfogó projektet indított, ami széles körben lehetővé teszi a társadalmi emlékezet közös formálását. 2015. évi témánk a Kultúra, művelődés, tárgyi kultúra volt, ehhez kapcsolódott A múzsákat lelövik, ugye? című beszélgetés-sorozatunk első évada is. A nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk sorozatunkat, 2016-ban új témákkal, a nagy háború gazdasági és társadalmi következményeivel foglalkozunk. A teljes programot itt találja.
|
Vissza
|