Prostitució az első világháború idején |
|
|
|
szerda, 29. november 2017, 17:30 - 19:30
| Találatok : 2972 |
|
A háború peremén 6.
2017. november 29. (szerda) 17:30
„Kéjnők és lövészárok-lotyók”
Prostitúció az I. világháború alatt
Helyszín: a Politikatörténeti Intézet I. emeleti konferenciaterme (1054 Budapest, Alkotmány u. 2.)
A nagy érdeklődés miatt rendezvényünkre az ülőhelyek már beteltek! A további jelentkezőknek csak az előadóterem mögötti kis teremben tudunk állóhelyet biztosítani.
Részvételi szándékát kérjük, az
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
email címen vagy a 06-1-301-4920-as telefonszámon jelezze. Köszönjük!
Vendégeink:
KISS GÁBOR levéltárvezető (HM HIM Hadtörténelmi Levéltár) SZÉCSÉNYI MIHÁLY levéltáros-történész (NKE Egyetem Központi Könyvtár és Levéltár)
A beszélgetést vezeti: Kaba Eszter
A háborúban a harcok közti pihenőidőt a katonák leggyakrabban természetes szükségleteik kielégítésére használták fel: azaz ettek-ittak, aludtak… és bordélyokba jártak. A tábori bordélyok felállításáról 1915-ben döntött a hadsereg egészségügyi szolgálata, egyrészt hogy a hosszú összezártság miatt elkerüljék a homoszexuális kapcsolatok kialakulását, másrészt hogy orvoslást találjanak az egyre terjedő nemi betegségek megfékezésére. A katonák ugyanis – „hivatásosok” hiányában – ott és úgy elégítették ki nemi vágyaikat, ahol és ahogy tudták, az így szerzett szifilisz, gonorrhoea és kankó kikezelése azonban hosszú kórházban töltött heteket igényelt. A hadvezetés nem tekinthetett el az így kieső, egyébként hadra fogható csoportoktól, ezért döntött végül a tábori bordélyok felállítása mellett. Az itt szolgálatot teljesítő „lövészárok-lotyók” szigorú orvosi felügyelet alatt tevékenykedtek, így idővel sikerült lejjebb szorítani a katonák között a nemi betegek számát.
A hátországi, főként a budapesti helyzet kissé árnyaltabb képet mutatott. A prostitúció szabályozására már a századfordulót megelőzően is történtek kísérletek, végül 1900-ben született meg az a rendelet, amely a kéjnőket több csoportba osztotta, aszerint, hogy helyileg hol végezték munkájukat – bordélyokban, a saját lakásukban, esetleg futóbárcával rendelkeztek. Ők is orvosi felügyelet alatt álltak, szolgálati idejük és egyéb, „hivatásukkal” összefüggő kötelezettségeik azonban nem voltak olyan szigorúan szabályozva, mint a fronton szolgálók esetében.
Beszélgetésünkben a prostituáltak életformájáról, társadalmi helyzetéről ejtünk szót, egyéni élettörténetekkel alátámasztva vagy éppen cáfolva az általános megállapításokat.
Az esemény a facebookon: https://www.facebook.com/events/161442354458171
|
Helyszín : a Politikatörténeti Intézet I. emeleti konferenciaterme (1054 Budapest, Alkotmány u. 2.) |
Vissza
|