polhist logo
Események Nyomtat help
Flat View
Év szerint
Havi nézet
Hónap szerint
Weekly View
Hét szerint
Daily View
Mai nap
Categories
Kategória szerint
Search
Keresés

Fábri Zoltán: Hannibál tanár úr

szerda, 6. december 2017, 17:30 - 20:30
Találatok : 2945



Az Anno Filmklub 2017-2018-as évada


Fonákjáról a 20. század (vígjátékok és szatírák)

„Utálom az egész 20. századot” - énekelte Nagy Feró, és megértjük, ha valaki így érez az emberiség történetének legvéresebb évszázadával kapcsolatban. Most mégis megpróbálunk kínunkban nevetni, és vígjátékokon és szatírákon keresztül, például a fajvédőktől szorongatott Nyúl Béla és a modernitás fogaskerekei közé szorult Charlie Chaplin segítségével mutatjuk be a 20. század legjelentősebb politikatörténeti eseményeit és legfontosabb társadalomtörténeti jelenségeit.


Az Anno Filmklub 2017-2018-as évadáról bővebben: a teljes program




Részvételi szándékát kérjük, az  Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. email címen vagy a 06-1-301-4920-as telefonszámon jelezze. Köszönjük!




5. vetítés


A Horthy-korszak és a fajvédő mozgalom


2017. december 6. (szerda) 17.30


Fábri Zoltán: Hannibál tanár úr

(magyar filmdráma, 90 perc, 1956)

A vetítést beszélgetés követi.

Vendégünk: PAKSA RUDOLF történész


A film ajánlója:

A tragikomédia főhőse egy jelentéktelen külsejű, apolitikus kisember: Nyúl Béla középiskolai tanár. Hannibál pun hadvezér halálának körülményeiről írott teljesen ártatlan tanulmánya miatt a politikai jobboldal, a fajvédő demagógia támadásának középpontjába kerül, amely végül is halálát okozza.


„A film ugyan az erősen fasizálódó, harmincas évek Budapestjén játszódik, ám a Hannibál tanár úr nem csupán konkrétan a horthysta rendszer, hanem a mindent elnyomó, diktatórikus hatalom, s annak minden brutalitása és ostobasága ellen szól. Bármelyik korban, bárhol aktuálissá válhat, minden korszak számára van üzenete. Talán ezért is válhatott a magyar filmművészet egyik legnagyobb alkotásává.”


A filmről bővebben itt olvashat.


Helyszín: Politikatörténeti Intézet, I. emeleti konferenciaterem
(1054 Budapest, Alkotmány u. 2.)


Az esemény a facebookon: https://www.facebook.com/events/292535417905473


Vissza